Ekonomi

“Dünya ekonomisi bu yıl yüzde 3’ün altında büyüyor”

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 3’ün altında büyümesini beklediklerini belirterek, küresel ekonomik büyümenin önümüzdeki 5 yılda yüzde 3 civarında kalmasını öngördüklerini ve bunun en düşük orta seviye olduğunu ifade etti. 1990’dan bu yana vadeli büyüme tahmini. .

2021’de küresel ekonomideki güçlü toparlanmanın ardından Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle büyümenin 2022’de yüzde 6,1’den yüzde 3,4’e neredeyse yarı yarıya gerilediğini belirten Georgieva, bu yıl da yavaşlamanın devam ettiğini söyledi ve ekledi: Şaşırtıcı derecede esnek işgücü piyasalarına ve birçoğundaki tüketici harcamalarına ve Çin’in yeniden açılmasındaki iyileşmeye rağmen, dünya ekonomisi bu yıl yüzde 3’ten daha az büyüyecek.”

Georgieva, önümüzdeki hafta açıklanacak Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda da görülebileceği gibi, hem yakın hem de orta vadede büyümenin tarihsel karşılaştırmalara göre zayıf kalmaya devam ettiğine işaret ederek, ülke grupları ortasında da keskin farklılıkların olduğunu belirtti. .

hendek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu