Ekonomi

ABD’den tehdit! Personelimiz hedef alınırsa yanıt vermeye hazırız

NBC televizyon kanalının “Basınla Tanışın” programına katılan Blinken, ABD’nin İsrail-Filistin çatışmasının “İran’ın müdahalesiyle tırmanmasını” beklediğini ve Biden yönetiminin “amaç herhangi bir düşmanca eylem olması durumunda” karşılık vereceğini belirtti. ABD personelinin veya bölgedeki silahlı kuvvetlerin.” vermeye hazır olduğunu vurguladı.

Blinken, “İstediğimiz bu değil. Gerginliğin artmasını istemiyoruz. Güçlerimizin veya işçilerimizin ateş altında kalmasını istemiyoruz ama böyle bir şey olursa buna da hazırız.” Değerlendirmesini yaptı ve savaşta kimsenin ikinci, üçüncü bir cephe görmek istemediğinin altını çizdi.

İranlı yetkililerin bölgedeki ABD güçlerine ve personeline yönelik saldırılarını artırmasını beklediklerini belirten Blinken, bu kişilerin güvenliğinin sağlanması ve “gerektiğinde kararlılıkla karşılık verilmesi” için gerekli adımların atıldığını ifade etti.

Bölgeye ilave askeri unsurlar sevk edildi

Bölgeye 2 uçak gemisi görev grubunun da aralarında bulunduğu ilave askeri unsurların konuşlandırıldığını belirten Blinken, “Biz bunu kışkırtmak için değil, caydırmak ve birileri bir şey yapmaya kalkarsa orada olduğumuzu açıkça göstermek için yaptık.” söz konusu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan yazılı açıklamada, kritik görevlerde bulunmayan çalışanlara ABD’nin Erbil Büyükelçiliği ve Erbil Başkonsolosluğu’ndan ayrılmaları talimatı verildiği belirtildi.

haberof.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu